top of page

דבר היו"רית

מידעונט אפי
גיליון 6

שלום רב לכל חברי אפי!

 

ראשית, ברכות ואיחולים
איחולי הצלחה לד"ר עינת נוטע-קורן בתפקידה החדש כיו"רית הנבחרת של אפי וכעורכת החדשה של מידעונט אפי. עינת החליפה אותי בתפקידים אלה עם כניסתי לתפקיד היו"רית המכהנת של אפי, במקום ד"ר צור קרליץ שסיים את כהונתו לאחר הכנס האחרון.

ונשלח איחולי הצלחה גם ליועץ המשפטי החדש שלנו – עו"ד תום לרמן, שהחליף את עו"ד ד"ר חנן גולדשמידט אשר סיים את תפקידו לאחר התנדבות ברוכה וארוכת שנים.


שנית, לאן פנינו?
במהלך שלוש השנים של הקדנציה שלי כיו"רית המכהנת של אפי אני מתכוונת לפעול לחזוק מהותה של האגודה ולקדום מיצובה בחברה הישראלית.

 

לדעתי מתבקש שאפי תהווה גוף בעל עמדה והשפעה בקרב מקבלי החלטות ברמות שונות של החברה הישראלית, כולל ברמה הממשלתית. למקצוענים במדידה והערכה צריכות להיות אמירה והשפעה משמעותית בנושאים של תהליכי מיון וברירה הוגנים ושוויוניים. לפיכך יש צורך  להרחיב את מעגל חברי אפי ולהנגיש את הידע הקיים בתחום הפסיכומטריקה לאוכלוסיות רחבות של אנשי מקצוע במדעי החברה במיוחד.
אנו נתקלים שוב ושוב בשימוש לא מקצועי בכלי הערכה ומדידה ובשימוש נרחב בכלים חסרי תוקף ומהימנות;  זאת בין היתר בגלל קשור מועט מדי בין אנשי שטח ואנשי מקצוע בתחומים כגון החינוך, הפסיכולוגיה, העבודה הסוציאלית, היעוץ הארגוני ועוד, מצד אחד, לבין הידע הנצבר בתחום הפסיכומטריקה מצד שני. 

 

הנגשה של הבנה בסיסית במדידה והערכה מקצועיים ללקוחות ולצרכנים של התחום הזה במדעי החברה, כמו גם למעגלים רחבים של מקבלי החלטות וקובעי מדיניות,  עשויה לתמוך בתהליכי קבלת החלטות צודקים ושוויוניים יותר בחברה הישראלית. בהנגשה הזאת, לאפי צריך להיות תפקיד משמעותי.
 

שלישית, עדכונים:
 

הכנס השנתי
בימים אלה אנחנו מתחילים בהכנות לקראת הכנס השנתי ה-19 של אפי, שיתקיים בט"ו בשבט הקרוב, בפברואר 2023. הכוונה היא לקיים השנה כנס פיסי בו נוכל סוף סוף להיפגש פנים אל פנים, כמו  שהיה בעבר לפני המגפה. (לאור עליית מקדם ההדבקה של הקורונה כיום, נקווה שלקראת מועד הכנס לא יכנסו שוב הגבלות שימנעו קיום של כנס פיזי, שאז נצטרך לעבור שוב לפורמט של כנס מקוון).
בכנס הזה נהיה מעוניינים לתת מקום למגוון של הצגות מסוגים שונים ובנושאים שונים. אני מזמינה אתכם כבר עכשיו, עוד לפני שהופץ הקול-הקורא לכנס , להתחיל לסמן לעצמכם מה מתוך מה שאתם (ו/או חבריכם) עושים יכול להיות רלבנטי, מעניין וראוי להצגה בכנס הזה.
ובנימה אישית, אני מאמינה שאחת הדרכים החשובות להתפתחות מקצועית שוטפת היא השתתפות  אקטיבית כמו גם פסיבית  בכנסים מקצועיים בארץ, וגם בחו"ל; מה גם שכיום המעבר לכנסים מקוונים מאפשר להשתתף בהם מהבית/מהמשרד, בלי עלויות של נסיעות-טיסות-לינה-אש"ל וכו'.


בחירות
לקראת הכנס הקרוב של אפי נצטרך לקיים בחירות למועצת אפי ולוועדת הביקורת (ייבחרו 4 חברי/ות מועצה וחבר/ה 1 בוועדת ביקורת).  אני רואה חשיבות בהשתלבות  של אנשים חדשים בגוף המוביל את האגודה וקוראת לכל אחד ואחת מכם להשתתף בבחירות ולהגיש מועמדות גם אם לא עשיתם זאת מעולם. זוהי הזדמנות לקחת חלק בהנהגת האגודה, לעצב את עתידה ולתרום לפיתוח קהילת העוסקים במדידה והערכה בארץ.
הזמנה להגיש מועמדות לתפקידים הללו תישלח אליכם בעוד זמן מה.


מסמך הגדרות
כידוע, בישראל אין  הסמכה רשמית לפסיכומטריקה או דרישה למבחן רישוי על מנת לעסוק בה. בהיעדר הגדרה ברורה של התחום והעיסוקים הקשורים אליו, קיימת סביבו עמימות הפוגעת בזהות המקצועית של העוסקים בו.  בסקר שערכנו בין חברי אפי בשנת 2020 מצאנו למשל כי שיעור משמעותי מבין חברי אפי, כולל אלה אשר במפורש עוסקים בהיבטים שונים של מדידה והערכה , אינם מגדירים עצמם כפסיכומטריקאים ( אלא כחוקרים, מומחי מבחנים, מומחי הערכה ו/או מיון ועוד).


על מנת לחזק את הזהות המקצועית של האגודה וחבריה. הוקמה באפי ועדת-משימה של ארבעה מחברי המועצה בשביל להכין מסמך, שמטרתו לגבש הגדרה מוסכמת לתחומי העיסוק השונים שמשתייכים לתחום הרחב של פסיכומטריקה,  הועדה מסיימת בימים אלה את הכנת המסמך והוא יישלח אליכם כדי לקבל את תגובותיכם.
כשיגיע אליכם, אנא הקדישו זמן ומחשבה לעיון בו ותרמו לנו משוב, הארות והערות.


ולסיום
זהו הגיליון הששי של המידעונט המקוון של אפי ואני מקווה שאתם כבר מודעים לקיומו ולכך שהוא  נועד לשמש כבמה לחילופי מידע, ידע ודעות בין כל המתעניינים והעוסקים במבחנים, במדידה ובהערכה. 
אני מזמינה אתכם לבקר באתר אפי (שבו מופיעים כל הגיליונות הקודמים), לתרום כתבה למידעונט, להצטרף ולהיות פעילים בקבוצת הפייסבוק שלנו.


בברכה חמה,

ד"ר ריטה סבר, יו"ר אפי

Ritasever9@gmail.com

 האגודה הישראלית לפסיכומטריקה (אפי)

bottom of page