top of page

דבר היו"רית

שלום רב לחברי ולחברות אפי!
דברים אלה נכתבים במהלכה של מציאות כאוטית קשה מנשוא מאז אסון ה-7 באוקטובר. 
לבנו עם החטופים ומשפחותיהם ועם העקורים מביתם, מבכים את האובדן העצום בחיי אדם, שולחים תנחומים למשפחות השכולות, ונושאים תפילה להחלמת הפצועים.
ובתוך כל זאת, הנה כמה עדכונים על הנעשה באפי.
 

הכנס השנתי שלנו ופרס אפי 2024

בימים אלה אנו בעיצומה של ההרשמה לכנס השנתי ה-20 של אפי שיתקיים ב-31.1.24 במוזיאון ארץ ישראל (מוז"א). היו"רים של הכנס הם ד"ר חגית גליקמן ממוסד שמואל נאמן, חברת מועצת אפי, ונתנאל סילברשטיין ממאל"ו, חבר ועדת הביקורת של האגודה. 
על הפקת הכנס מופקדים: הפרוייקטורית של הכנס - מיטל אילון וגזבר האגודה - אלירן שתיוי.

 

הכנס צפוי להיות מעניין ביותר ואנו מקווים שתרשמו ותגיעו. הוא יכלול שלושה מושבים: הראשון יעסוק בשאלה "באיזו מידה המסקנות שלנו נכונות?"; השני הוא סימפוזיון שכותרתו "האם האישיות שלהם מתאימה לנו?"; והשלישי יעסוק בשאלה "מה אנחנו לומדים בעזרת פסיכומטריקה?"
בכנס יוענק גם פרס אפי לזוכה בתחרות הדו-שנתית שהתקיימה השנה. יו"ר תחרות הפרס היא ד"ר הלנה קימרון ממכון "אבני ראשה", חברת מועצת אפי.

 

אפיזום

השנה הכנסנו כמה חידושים בפעילות של אפי במטרה לתת ביטוי/יישום לבקשות, הערות והארות שהועלו במשובים לכנסים קודמים.
בין היתר הוספנו בקול הקורא לכנס השנתי אפשרות להגיש הצעות לפורמטים חדשים, כגון הצעות למרחב מונחה להיכרות בין משתתפים מתחומים שונים, או למפגש בלתי פורמאלי בינם לבין מרצים בכנס. זוהי מתכונת שנולדה בכנס המקוון ה-18 של אפי (ב-2022) בחדר וירטואלי שבו נפגשו כ-20 ממשתתפי הכנס עם המרצה המוזמן ד"ר יועד קנט.

 

לפורמט כזה לא הגיעו השנה הצעות לכנס, אבל באופן בלתי תלוי קבלה המתכונת הזאת ביטוי חדש, תחת הכותרת "אפיזום" . זהו פורמט של מפגשים מקוונים, של חברי אפי המעוניינים בכך, עם כותבי מאמרים במידעונט - לא במסגרת הכנס השנתי אלא במהלך השנה. מי שיזמה והובילה את הפורמט הזה השנה היא ד"ר עינת נוטע קורן שכתבה עליו למעלה במסגרת דבריה כעורכת.

 

"מי הם העוסקים בפסיכומטריקה בישראל?" – מסמך אפיון

בימים אלה הועלה לאתר אפי מסמך שהוכן במהלך ארבע השנים האחרונות על ידי צוות ייעודי בן 4 חברים/ות מהמועצה של האגודה הישראלית לפסיכומטריקה ויופץ בקרוב. המסמך עוסק בשאלה : מי הם העוסקים בפסיכומטריקה בישראל?
הרקע להכנתו הייתה ההבנה שאפי מאגדת את נשות ואנשי המקצוע בישראל שעניינם או עיסוקם הוא פסיכומטריקה בהקשר רחב; דהיינו, מדידה והערכה בתחומים מגוונים כגון חינוך, פסיכולוגיה, רפואה, מיון, אבחון, ייעוץ ארגוני ועוד. בין החברים והחברות של האגודה יש המגדירים עצמם כפסיכומטריקאים/ות ויש מי שזהותם המקצועית אמנם אחרת אך עיסוקם כולל רכיבים מתחום הפסיכומטריקה.

 

המסמך נועד לשרטט את המרחב המקצועי המשותף לחברי וחברות אפי ולהגדיר את זהותה של האגודה. הוא כולל הגדרה של תחום הפסיכומטריקה ושל חמשת העיסוקים העיקריים הנכללים בו. בנוסף ישנה הרחבה על הידע, הכישורים וההכשרה הנדרשים לעוסקים בתחום. 
בהעדר הסמכה רשמית או מבחן רישוי הנדרש על מנת לעסוק בפסיכומטריקה בישראל, אנו מקווים שהמסמך הזה:

  • יסייע בחיזוק הזהות המקצועית של העוסקים במדידה והערכה בתחומים השונים בישראל

  • יתרום למודעותם של גופים המעסיקים, או המעוניינים להעסיק, עובדים שתפקידם יכלול היבטים של פסיכומטריקה

  • יתרום להבנה של הרקע והכישורים הנדרשים לשם עיסוק בתחום.

 

לסיום,
אתם מוזמנים מאד גם – ואולי במיוחד - בימים קשים אלה לתרום כתבה לגיליון הבא של המידעונט, לבקר באתר אפי (שבו מופיעים כל הגיליונות הקודמים שלו), ולהיות פעילים הן באגודה והן בקבוצת הפייסבוק שלנו.

 

בברכה חמה,
ובתקווה לימים טובים יותר,
ד"ר ריטה סבר, יו"ר אפי
ritasever9@gmail.com

 האגודה הישראלית לפסיכומטריקה (אפי)

bottom of page